Susidraugaukime su gamta: kaip laiką miške paversti intriguojančiu nuotykiu

2021-08-18

„Gamta – pati turtingiausia knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“

J. V. Getė

Pastarieji metai pakeitė mums įprastą realybę – darbas, mokymasis ir bendravimas su artimaisiais bei draugais persikėlė į internetą. Negana to, tai nėra laikinas reiškinys – visai Europai sparčiai žengiant skaitmenizacijos link, vis mažiau kalbama apie paprastą, nuoširdų ryšį su gamtą ir jo privalumus. Ekologija taip pat tapo madinga – ir tai yra sveikintina, tačiau šį kartą dalinamės, kaip galima būti draugišku žemei ne tik atsakingai rūšiuojant, bet ir leidžiantis į gilesnį natūralios gamtos pažinimą su vaikais. 

Gamta pilna paslapčių – tyrinėkite 

Orientavimasis gamtoje yra viena pagrindinių skauto užduočių, tai jis daro ne vien tik sekdamas draugų paliekamus ženklus. Skautas yra išmokęs ir „skaityti“ gamtą. Vaikščiodami miške su vaiku pabandykite surasti Šiaurę pagal medžius – čia jums pravers žinoti kad: 

  • Daugelio medžių žievė šiaurinėje pusėje yra grubesnė;
  • Beržo žievė pietinėje pusėje yra baltesnė ir švaresnė;
  • Spygliuočių augalų pietinėje kamieno dalyje yra daugiau sakų negu šiaurinėje pusėje. Tai ypač gerai matosi ant pušų kamienų;
  • Šiaurinėje pusėje medžiai ir akmenys yra labiau apsamanoję; 
  • Skruzdėlynai dažniausiai būna pietinėje medžių, kelmų ar krūmų pusėje. 

Tam, kad dar geriau išmoktumėte „skaityti“ gamtą, susipažinkite su ja artimiau. Namuose vaikui papasakokite apie keletą skirtingų augalų, paieškokite jų vaizdų internete, o nuėję į mišką pabandykite surasti, nusiskinti ir grįžus namo pasidaryti herbarą ar tiesiog savo augalų enciklopediją!

Kita vertus, gamta nėra vien matomi ženklai – ją galima pajusti. Pakvieskite vaikus drauge pasivaikščioti basomis, akimirkai nutilti, užsimerkti ir įsiklausyti į jus supančius garsus. Taip mokysitės „įdarbinti“ skirtingus pojūčius pažįstant aplinką.

laikas gamtoje - skautai neskautams stovykla

Įprastą pasivaikščiojimą pakeiskite intriguojančiu žaidimu

Jeigu eisite asfaltuotais parko keliukais – tikrai nepasiklysite, nes jus visur lydės informaciniai ženklai, tačiau pasivaikščiojimas natūralioje gamtoje gali tapti kur kas smagesniu nuotykiu. Skautai, eidami ilgiau pasivaikščioti miške, visada pasižymi savo kelią. Ne taip, kaip jį pasižymėjo Jonukas ir Gretutė, bet tikrais, skirtingas reikšmes turinčiais kelio ženklais. Pastaruosius gali sudėlioti kiekvienas, esantis miške, nes tam užtenka aplink esančių gamtos medžiagų: šakų, akmenų, lapų.

Prieš pasivaikščiojimą užsukite čia: skautai.lt/zenklai, išsirinkite ir išsiaiškinkite pora ženklų, o miške juos drauge sudėliokite.

Gyvenimas gamtoje nėra savaime patogus – gamtiškąją aplinką reikia „prisijaukinti“

Skautiška buitis ir orai dažniausiai labiau gąsdina tėvelius, nei vaikus – pastarieji lietui lyjant prašo eiti maudytis ežere, o striukių galėtų ir nesirengti, jei vadovai primygtinai neragintų. Iš tiesų skautiška buitis nėra nepatogi – mes „prisijaukiname“ savo gamtiškąją aplinką. Stovyklose pasirūpiname, kad palapinės būtų gerai pastatytos ir nešlaptų, pamokome, kaip laikyti daiktus, o svarbiausia – įsirengiame pastovykles, erdves, kuriose patogu gyventi: aplink laužą pastatomi patogūs suoliukai, pakabinamas tentas, kad netrukdytų nei lietus, nei kaitri saulė; naudodami medieną ir virves pasistatome indaujas, lentynėles, stalus, rūbų ir rankšluosčių džiovyklas.  Tereikia pasitelkti kūrybiškumą, kelis pagrindinius mazgus bei esminius principus ir štai – turime patogumus gamtoje. 

skautai neskautams - laikas gamtoje - skautiska inzinerija

Gamta ne veltui yra vienas svarbiausių skautiškos metodikos elementų. Ji ypatinga savo dovanomis žmogui: čia jis gali atrasti ne tik maisto gėrybes, tačiau ir ramybę, geresnius santykius su artimaisiais, stiprinti tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą. Todėl kviečiame puoselėti ją ir susidraugauti su ja dar nuo mažų dienų. 

Partneriai